Blockchain

Bitcoin Halving (Yarılanma) Nedir?

Bitcoin halving, Bitcoin’in madeni para birimi işlemi olarak da bilinen madencilik blok ödülünün her 210.000 blokta bir veya kabaca her 4 yılda bir yarıya indirildiği olaydır. Ödül, blok bazında verilir ve Bitcoin’lerin ağın sınırlı 21 milyon arzına kabaca her 10 dakikada bir oluşturulma oranıdır.


Madencilik ödülü, Bitcoin zorluk ayarlama algoritması tarafından düzenlenen, madencilik hash gücüne kıyasla BTC akışıyla ağa akan Bitcoin (BTC) emisyon oranındaki belirleyici faktördür.
Bir sonraki Bitcoin yarılanmasının Ocak 2024’te gerçekleşmesi bekleniyor ve mevcut 6.25 BTC’lik blok ödülü 3.125 BTC’ye düşecek.


Madenciler, belirli bir eşiğin altında belirli bir değeri (nonce) bulmak için piyango benzeri bir yarışta özel madencilik donanımını ve yazılımını tahsis ederek ekipmanlarının hash gücünü Bitcoin ağına verir. Bu süreç iş kanıtı (Proof of Work – PoW) olarak bilinir. Kazanan madenci bir sonraki bekleyen bloğu ağa yayınlar ve bu blok daha sonra hem tam düğümler ağı hem de madencilik düğümleri tarafından doğrulanır.
Blok onaylanıp blok zincirine eklendiğinde, madenciye şu anda 6,25 BTC veren blok ödülü verilir. Bu ödülün 3.125 BTC’ye düşürüleceği yarılanma olayı, kripto para tarihinde 4. Kez gerçekleşecek ve ilk halving 2012’de 50 BTC’den 25 BTC’ye, ikincisi 2016’da 25 BTC’den 12,5 BTC’ye, üçüncüsü 12,5 BTC’den 6.25 BTC’ye düşmüştü. Bu yarılanmada ise blok ödülü 3.125’e düşecek.


Bitcoin’in yarılanma olayı, ağda her zaman en çok beklenen bir olaydır. Öncelikle, herkese açık olan bu ağın arz ve emisyon takviminin benzersiz doğası nedeniyle, Bitcoin yarılanma olayları, piyasa fiyatını nasıl etkileyeceği ve madenciler üzerinde uzun vadeli ekonomik teşvikler konusunda her türlü spekülasyonu kendine çekmektedir.
Hem piyasanın hem de madencilik etkisinin anlaşılması çok önemlidir.

Bitcoin Halving’in Önemi
Bitcoin, onu fiat para birimleri gibi diğer para sistemlerinden ayıran çeşitli benzersiz özelliklere sahip kontrollü bir tedarik ile tasarlanmıştır;
Arzı 21 milyon BTC ile sınırlandırılmıştır. Asla bu miktarın artmayacağı anlamına gelmektedir.
Enflasyonist bir emisyon çizelgesine sahiptir. (Yani; Bitcoin Yarılanması)

Özellikle yarılanma olayı, Bitcoin’in Enflasyonist emisyon programının devreye girdiği kritik andır.
Her 10 dakikada bir verilen madencilik ödülleri, her 4 yılda bir %50 oranında azaltılarak, en son BTC’nin üretileceği 2140 yılına kadar giderek daha az yeni Bitcoin üretilmesini sağlıyor. Bitcoin’in protokolü tarafından güvence altına alınan bu unsur, zamanla daha da kıt olmasına neden olacaktır. Bu da daha nadir olacağı ve değerinin artacağı anlamına gelmektedir.
Bu durum, bir hükümet veya merkez bankasının fazla para basılabilmesi ve potansiyel olarak enflasyona yol açabilmesi sebebiyle fiat para birimlerine aykırıdır. Altında görülebileceği gibi, kıtlık bir varlığa çok daha büyük bir değer verebilir. Bu ilke, yaygın olarak stok-akış oranı olarak bilinir.
Basit bir deyişle, Bitcoin, itibari para birimleri gibi azalmaktan ziyade değer kazanma olasılığının daha yüksek olacağı bir şekilde tasarlanmıştır.
İlginç bir şekilde madenciler, birikmiş Bitcoin’lerini ASIC’ler gibi donanım ekipmanı satın almak için sattıkları ve elektrik gibi genel masrafları ödedikleri için Bitcoin’in piyasa fiyatı üzerindeki satış baskısının belirli bir bölümünü oluşturuyor. Halving etkinliği sırasında blok ödülü her 4 yılda bir düştüğünden, madencilerin Bitcoin piyasalarındaki satış baskısını azaltması gerekiyor. Bu potansiyel olarak Bitcoin’in fiyatının yukarı doğru hareket etmesini sağlar.

Özet olarak;
Ocak 2024 tarihinde, merakla beklenen Bitcoin halving etkinliği gerçekleşecek.
Bu dört yılda bir gerçekleşen etkinlik, Bitcoin ağının protokolünün amaçladığı gibi madencilik ödülünü %50 azaltmaktadır.
Halving etkinliği, Bitcoin’in zamanla daha kıt olmasına neden olur. Bu da değer kazanacağı anlamına gelir.
Gelecek için bir garanti olmasa da, tarihsel olarak Bitcoin halving olayları her zaman piyasa değerinde artışlar yaşamasına neden olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu