Blockchain

Blockchain Nedir?

Basitçe söylemek gerekirse, bir blok zinciri, tüm kripto para birimi işlemleri için kullanılan, halka açık, merkezi olmayan, kayıt tutan bir veri tabanıdır. Bir kripto para birimi ile her satın alma işlemi yaptığınızda, işlem kaydedilir ve ardından kamuya açık hale getirilir. İşlemle ilgili bilgiler bir “blokta” depolanır ve ardından “blockchain” olarak bilinen küresel blok ağına eklenir.

Blok Zinciri Tanımı

Blok zincirleri bir dizi bireysel bloktan oluşur. Her blok , belirli bir zaman diliminde gerçekleştirilen işlemler hakkında bilgi içerir. Ayrıca, onları zincirdeki diğer tüm bloklardan ayırt etmek için benzersiz bir tanımlayıcıya sahiptirler.

Blok Zinciri Açıklaması

Blockchain teknolojisi, Bitcoin de dahil olmak üzere kripto para birimlerinin arkasındaki yenilikçi yazılımdır. İşlemleri doğrulamak ve güvence altına almak için bilgisayarları kullanan dijital bir işlem defteridir. Blockchain teknolojisi, internetin keşfinden bu yana en yıkıcı teknolojilerden biri olarak kabul edildi.

Blockchain, dijital mal işlemleri, çevrimiçi transferler veya ödemelerle ilgilenen hızla büyüyen bir teknolojidir. Dijital para birimi Bitcoin için merkezi olmayan bir defter olarak tasarlanan blockchain teknolojisi, gayrimenkul veya menkul kıymetler gibi varlıkların transferi ve futbol turnuvalarından kurumsal hissedar toplantılarına kadar seçimlerde oylar da dahil olmak üzere her kıtadaki her türlü işlemi kaydetmek ve doğrulamak için kullanılmaktadır.

Blockchain, finansal hizmetler endüstrisinde bir devrime neden oluyor. Her gün daha fazla banka, ödeme sağlayıcısı ve diğer finansal hizmetler şirketi, maliyetleri önemli ölçüde azalttığı ve güvenliği artırdığı için blok zinciri teknolojisini benimsiyor.

Blockchain, yeni internet, potansiyel olarak yeni teknolojiler, işletmeler için bir temel ve insanları organize etmenin bir yolu olarak tanımlanmıştır. Blockchain’in neler yapabileceği ve yapamayacağı konusunda birçok karmaşık tartışma olsa da, onu anlamanın en iyi yolu onu kullanmaya başlamaktır.

Bilgiler Blockchain’de Nasıl Depolanır?

Her blok, satın alma zamanını, satın alma tutarını ve işleme dahil olan iki tarafı içeren dijital bir kayıttır. İşlem, kripto para birimi ile her satın alım yapıldığında oluşturulan sayı ve harflerden oluşan benzersiz bir kod olan “hash” ile izlenebilir. Hash, bir işlemin DNA zinciri olarak düşünülebilir ve işlem tamamlanıp blok zincirine gönderildikten sonra değiştirilemez. Her yeni işlem blok zincirinin sonuna eklenir. Gittikçe daha fazla insan kripto işlemleri yaptıkça, blok zincirinin yüksekliği büyür.

Her işlem, deftere eklenmeden önce doğrulanmalıdır. Bir işlem yapıldıktan sonra , işlemin meşru olduğunu ve sistemde mevcut olmadığını doğrulamak için mutabakat mekanizmaları ( PoW – PoS vb. ) etkinleştirilir. Bu konsensüs mekanizmaları, sosyal güveni kolaylaştırır ve hiçbir ödemenin birden fazla kez tahsil edilmemesini sağlamaya yardımcı olur. Bununla birlikte, bu tür mutabakat protokolleri, fikir birliğine ulaşmak için karmaşık hesaplama gücüne ihtiyaç duyduklarından işlem sürelere uzayabilir.

Genel olarak blockchain işlemleri hızlıdır; ancak, işlemin hızı, kullanılan kripto para biriminin türü de dahil olmak üzere çeşitli faktörlere bağlıdır. Örneğin, bazı kripto para birimleri diğerlerinden daha hızlı işlem oranlarına (TPS) sahiptir. 

Örnek olarak, çoğu Bitcoin işlemi 10 dakika veya daha kısa sürede tamamlanabilse de bazı Bitcoin işlemlerinin onaylanması günler alabilir. Bu tür gecikmeler, işlem hacminin yüksek olduğu ve hash oranında bir düşüş olduğu durumlarda ortaya çıkabilir. Bir blok zinciri üzerinden bir işlem yapıldığında, madenciler hash’leri işlemeye ve işlemi ilgili bir bloğa onaylamaya çalışırlar. Bitcoin için her bir blok 1 MB ile sınırlandırılmıştır, bu da işleminizin mevcut bir bloğa dahil edilmesinin rekabetçi hale gelebileceği anlamına gelir.

Blockchain Teknolojisini Devrimci Yapan Nedir?

Blockchain teknolojisi, aracıyı herhangi bir işlemde keserek, defterinde değişmez bir kayıt oluşturur. Blockchain ile, işlemleriniz üzerinde kontrolü olan bir aracı (banka gibi) yoktur. Blockchain işlemleri sadece iki taraf veya eşler arasıdır.

Blok zincirinde yapılan işlemler, geleneksel finans kurumlarının onayı olmadan gerçekleşir. Bankaların müşterilerinden talep edebileceği standart belgelerin aksine, internet bağlantısı olan herkes blok zincirine erişebilir ve bu durum blok zincirinin devrim niteliğinde bir işleyiş mekanizmasıdır.

Ayrıca blockchain, normalde hükümetler tarafından sansürlenecek olan bilgileri kaydetmek için kullanılabilir.

Blockchain, ütopik bir “sansür direnci” vizyonu göz önünde bulundurularak tasarlandı. Bu, Belarus gibi ülkelerdeki siyasi hareketlerin, paralarının serbestçe dolaşabilmesini sağlamak için blockchain teknolojisini kullanabileceği anlamına geliyor.

Çin’de, medyanın ilgilenmesine izin verilmeyen olayların kalıcı bir kaydını tutmak için insanların blockchain’de hassas belgeler yayınladığı durumlar da yaşandı.

Blockchain Güvenli mi?

Blok zincirinin güvenliği, büyük ölçüde dağıtılmış defter teknolojisinin arkasındaki konsepte dayanmaktadır. Bir blok zinciri tek bir yerde saklanmaz; bunun yerine, verileri tüm dünyadaki düğümlerde, bilgisayarlarda ve sunucularda depolanır. Blok zincirinin eşler arası doğası nedeniyle, hiçbir merkezi kurum bu bilgilere sahip olamaz veya bunları düzenleyemez, bu da daha fazla güvenlik, işbirliği ve güven sağlar. Tüm blok zinciri ağını hacklemek neredeyse imkansızdır. Bir bilgisayar korsanı verilerin bazı yönlerini potansiyel olarak değiştirebilse de, saldıracak merkezi bir sistem yoktur. 

Ek olarak, blok zinciri kronolojik olarak düzenlendiğinden ve her hash, kendisinden önce gelen hash hakkında bilgi içerdiğinden, her bir blokta depolanan veriler, bilgisayar korsanları veya dış taraflarca kolayca değiştirilemez, çünkü sahte bloklar hızla ağ dışı bırakılır. Bununla birlikte, madencilerin blok zincirini başarılı bir şekilde tekelleştirmesi durumunda potansiyel güvenlik tehditleri ortaya çıkabilir. Madencilerin çoğunluğu elde ettiği ve “hash oranı”nın kontrolünü üstlendiği durumlarda, işlemleri bozmak ve tersine çevirmek için “%51 saldırısı” gerçekleştirebilirler. 

Bir Blockchain’de Düğümlerin Rolü Nedir?

Düğümler, herhangi bir blok zincirinin güvenli koruyucularıdır ve büyük bir sorumluluğu vardır. Her düğüm, birbirine bağlı bilgisayarlardan oluşan bir ağ sağlayan blok zincirinin tam bir kopyasını saklar. Düğümlerin kendileri, merkezi olmayan defterlere konsensüsü sağlamak için uyum içinde çalışan bilgisayarlar, dizüstü bilgisayarlar ve sunuculardır. Blok zinciri altyapısından sorumludurlar ve defteri tamamen doğru ve üzerinde anlaşmaya varılmış bilgilerle oluşturmak için sürekli iletişim kurarlar. 

Düğümler, merkezi güç yapılarını dolaşmayı mümkün kılan merkezi olmayan defter sağladıklarından blok zincirinin temelidir. Ek olarak, herhangi bir kullanıcının içindeki verileri görüntülemesi için bir erişim noktası sağlamaktan ve herkes için güvenilir, doğrulanabilir ve kurcalamaya karşı dayanıklı bir işlem sistemi oluşturmaktan sorumludurlar. 

Düğümlerin kurulması ve bakımı zor olduğundan, düğüm operatörleri ve sahipleri oynadıkları rol için kripto para biriminde ödüllendirilir. Düğümleri işlemleri doğrulamak için kullandıklarında, ağ ücretinin küçük bir kısmını ödül olarak alırlar.

Bir Blockchain’de Madencilerin Rolü Nedir?

Madenciler, blok zincirindeki düğümlerden farklı bir role sahiptir. Düğümler, blok zincirinin tam kopyalarını depolamak için kullanılır, ancak madenciler, bir dizi işlemden oluşan blokları doğrulamaktan sorumludur. Madenciler doğrulama için düğümlerden blokları alacak ve kriptografik karmaları çözmek için işlem güçlerini kullanmaya başlayacaklardır. Bunlar, ağı güvenceye almak ve çift harcama gibi şeyleri önlemek için çözümler gerektiren rastgele oluşturulmuş sorunlardır. 

Bitcoin ve diğer kripto madencileri, blokları doğrulamak için genellikle büyük miktarda işlem gücüne ihtiyaç duyarlar ve ASIC’ler (uygulamaya özel entegre devreler) gibi özel donanımlara ihtiyaçları vardır. Madencilik ekipmanına yaptıkları yatırımın karşılığında, blok zinciri madencileri, ağdaki yerleşik işlem ücretlerinden ve yeni oluşturulan tokenlardan gelen kripto para birimi ile ödüllendirilir. 

Madenciler bir bloğu doğruladıktan sonra, onaylanır ve resmi olarak blok zinciri olan dağıtılmış deftere eklenir. Yeni bir blok olarak düğümlere eklenir.

Her Blokta Kaç İşlem Saklanabilir?

Her bloktaki işlem sayısı büyük ölçüde değişkendir, ancak ortalama Bitcoin bloğu yaklaşık 2.800 işlemden oluşur. Bitcoin ana zincirinde bir bloğun çıkarılması ve doğrulanması yaklaşık 10 dakika sürer. Diğer blok zincirlerinde her bloğa daha fazla veya daha az işlem dahil edilebilir ve Litecoin ağı gibi ağlar yeni bloklar oluşturmada çok daha hızlıdır. Litecoin, Bitcoin’in aksine 2.5 dakikada işlemleri gerçekleştirir.

Blockchainler genel depolama boyutunda sürekli olarak büyümekte ve ağdaki hızı ve işlem sürelerini iyileştirmenin yollarını araştırıyorlar. Ethereum gibi ağlar, işlem sürelerini önemli ölçüde azaltmak için proof-of-stake (PoS) gibi farklı konsensüs algoritmalarına yöneliyor.

NFT’ler Blockchain’de Nasıl Depolanır?

Non – Fungible Token’lar (NFT) blok zincirinde benzersiz dijital varlıklar olarak saklanır. NFT’nin blok zincirinde saklanması, herkesin sahibinin orijinal sanat eserine sahip tek kişi olduğunu görebileceği anlamına gelir. Değiştirilebilir ETH gibi kripto paraların aksine, NFT’ler blok zincirinde benzersiz varlıklar olarak saklanır.

NFT alıcıları, varlıklarını kripto para birimleri gibi çevrimdışı cüzdanlara aktarabilir ve bunları Trezor veya Ledger gibi donanım cüzdanlarında saklayabilir. Ayrıca MetaMask gibi çevrimiçi cüzdanlarda saklanabilirler.

En Büyük ve En Değerli Blok Zincirleri Nelerdir?

En büyük ve en değerli blok zincirleri, en değerli kripto para birimleri olan Bitcoin ve Ethereum’a aittir. Şu anda Bitcoin blok zincirinde yaklaşık 688.000 blok ve Ethereum blok zincirinde yaklaşık 10 milyon blok vardır. Bitcoin’in blok zincirinin boyutu şu anda 350 GB’dir ve Ethereum’un senkronizasyon veri boyutu neredeyse 830 GB’dir. 

Blok Zincirleri Birbirleriyle Nasıl Etkileşime Girer? 

Serbest ve kolay bilgi akışını kolaylaştırmak amacıyla blok zincirler arasındaki birlikte çalışabilirliği artırmak için şu anda birçok işlem mevcuttur. Blok zincirler arasında önceden kodlanmış iletişim durumu, kripto para alışverişi gibi şeyler yaparken herhangi bir merkezi güce olan ihtiyacı ortadan kaldırabilir. Merkezi olmayan borsalar, kullanıcıların Coinbase veya Kraken gibi bir şirketten geçmek zorunda kalmadan kripto para alışverişi yapmalarına olanak sağlamak amacıyla ortaya çıktı. 

Blok zincirler birbirleriyle “ atomik takaslar (Atomic Swap) ” kullanarak etkileşime girebilir. Atomik takaslarla, akıllı sözleşmeler, merkezi şirketler tarafından kolaylaştırılan iki taraf arasındaki herhangi bir sözleşmenin yerini alır. Bu, kripto sahiplerinin eşler arası ticaret yapabileceği anlamına gelir. 

Polkadot gibi diğer blok zincirleri , blok zinciri ekosisteminde daha iyi birlikte çalışabilirlik yaratmayı amaç edinmiştir. Blok zincirler arasında her türlü veri veya varlığın transferine izin verirler. 

Blok Zincirleri Neden Genellikle Açık Kaynaklıdır?

Blok zincirler genellikle açık kaynaklıdır çünkü doğası gereği işbirlikçi ve merkezi olmayan bir organizasyondur. Örneğin Bitcoin’in arkasında merkezi bir şirket olmadığı için geliştiricilerin ağa gönüllü olarak katkı sağlaması gerekmektedir. Bununla birlikte, geliştiriciler bazen çabaları için kripto kuruluşları tarafından ödüllendirilir. 

Blockchain’in açık kaynak yapısı, merkezi olmayan uygulamalar ( DApp’ler ) biçiminde yeniliğe de izin verir. Yeni uygulamaların oluşturulması, geliştiricilerin ağın güvenliği, verimliliği ve hızı ile ilgili blok zincirindeki sorunları hızla çözmelerine olanak tanır. Geliştirme sürecinde merkezi bir otoriteye sahip olmamak, Bitcoin ve diğer dijital para birimlerinin güvenilmez sistemi için geçerlidir. 

Bitcoin ve blockchain, kısmen merkezi olmayan ve demokratikleştirilmiş finansal sistemler oldukları için giderek daha popüler hale geldi. Merkezi kurumlara ve hükümetlere ihtiyaç duymadan halkın ihtiyacı olan işlerini gerçekleştirir. Açık kaynaklı olmak, blockchain’in arkasındaki genel amaç ve değerlerle uyumludur. 

Blockchain’in Kripto Para Dışında Kullanım Alanları Nelerdir? 

Çoğu insan blok zinciri hakkında düşündüğünde, akılları kripto para birimine ve merkezi olmayan finansa gider. Blok zincirler genellikle düğümlerin ve madenciliğin merkezi olmayan desteğini gerektirdiğinden, çoğu zaman operatörleri yerel bir kripto para ile ödüllendirirler. Bununla birlikte, dijital para ödüllerinin ötesinde, bu yeni teknolojinin arkasında çok sayıda endüstriyi sarsabilecek inanılmaz yenilikler vardır.

  • Tedarik Zincirleri – Blockchain, lojistik ve tedarik zincirlerinde oldukça faydalıdır. Nakliye ve tedarik ağlarına şeffaflık ve doğrulama eklemek için daha iyi bir yol sağlar. 
  • Sahiplik ve NFT’ler – Blockchain, sahipliği dijital olarak aktarmanın yeni bir yolunu sunar. NFT’ler, fiziksel veya dijital olabilen tokenize ürünlerdir. NFT’ler müzik, video, spor, koleksiyon ve medya endüstrilerini kapsıyor.
  • Devlet – Hükümetler, merkez bankası dijital para birimleri ve kamuya açık belgeleri depolamak gibi şeyler için blok zinciri kullanmanın faydalı olabileceğini düşünmektedir.
  • Sosyal Medya – Steem gibi projeler, ilgi çekici içerik sağlamak için kullanıcıları kriptoda ödüllendirerek yeni iletişim aracı olmayı hedeflemektedir.
  • Nesnelerin İnterneti (IoT) – Helyum, Filament ve IOTA gibi blok zincirler, internete ihtiyaç duyan akıllı cihazlar gibi öğelere bağlantı ve güvenlik sağlamaktan yararlanıyor. 

Bu hiçbir şekilde her şeyi kapsayan bir liste değildir. Blok zinciri teknolojisi genişledikçe başka kullanımlar da olacak ve çoğu kişi blok zincirinin yakında hayatımızın ayrılmaz bir parçası olmasını bekliyor. 10 yıl içinde hangi dijital para biriminin en çok öne çıkacağı bilinmiyor, ancak blok zinciri teknolojisinin burada kalacağını biliyoruz.

Analizler yalnızca yazarın görüşleridir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Oluşacak kayıp ya da kazançlardan kriptoyatirim.com veya yazar sorumlu değildir. Hiçbir yazı kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu