Kripto Paralar

Dogecoin’in Arkasındaki Hikaye

Pek çok insan Dogecoin’in harika tuhaf tarihini bilmiyor. Adını kripto pazarında bir meme olarak yapmış olsa da, göründüğünden çok daha fazlası var

En basit haliyle Dogecoin bir kripto para birimidir. Arkasında harika bir teknoloji olan dijital bir varlık olduğu bir gerçektir. Ama, bundan çok daha fazlasını da kendisi için söyleyebiliriz. Dogecoin bir semboldür. Kripto para endüstrisinin ne anlama gelebileceğinin ve bir meme olarak hayata başlayan bir tokenın neden her bir dijital para biriminin atfedildiği finansal değerden çok daha değerli olduğunun uygun bir temsili de diyebiliriz.

Dogecoin’in Hikayesi

Dogecoin, kripto para birimi endüstrisinde ve sahne aldığı ani ilgide eğlenmek için bir şaka olarak yaratıldı. Zamanında şüpheci bir Adobe ürün müdürü olan Jackson Palmer, Dogecoin’i, gelişen finansal teknolojinin yutturmacasında bir şaka aracı olarak yarattı. Bir kripto para birimini hicvetmenin en iyi yolu; meme aracılığı ile olur. Shiba Inu köpeğinin popüler memesi olan “Doge”u, kelimenin tam anlamıyla kripto para biriminin yüzü olarak kullanan Dogecoin’in, özünde meme kültürüne bir atıf olduğunu söyleyebiliriz.

Bununla birlikte, şaka tokenı fikri hızla şaşırtıcı miktarda desteğe yol açtı ve Palmer elinde bir şey olduğunu fark etti; dogecoin.com alan adını satın aldı ve hayata geçirdi. O sırada, bir IBM yazılım mühendisi olan Billy Markus, kripto para birimini (Luckycoin) oluşturmaya ve piyasaya sürmeye çalışıyordu, ancak pazarlamada şansı yoktu. Dogecoin’i geliştirmemiş olan Palmer ile temasa geçti ve yazılımı yapıp yapamayacağını sordu.

İkisi bir araya geldi ve 2013’ün sonunda Dogecoin’i resmen piyasaya sürdü. İki hafta sonra, fiyatta %300’lük büyük bir artış gördü. Belki de insanları cezbeden şey, Shiba Inu’nun her zaman sevecen yüzüydü. Belki de Çin’in bankaların kripto para birimine yatırım yapmasını yasakladığı gerçeğiydi…

Her iki durumda da kripto paranın fiyatı arttı ve Dogecoin daha da fazla ün kazandı. Üç gün sonra, değer büyük bir düşüşle karşı karşıya kaldı, ancak entrika çoktan toplanmıştı ve tokenın piyasada kendisi için bir adı vardı.

Tokenın Arkasındaki Önemli Teknoloji

Dogecoin ilk bakışta Bitcoin’in şaka gibi bir hali gibi görünebilir ancak perdeyi aralarsanız teknolojide farklı unsurların olduğunu göreceksiniz. Bunun merkezinde, Dogecoin’i diğer kripto para birimlerinden ayıran birkaç önemli fark vardır.

Dogecoin ve diğer kriptolar arasındaki temel, en önemli fark, sınırsız arza sahipken, diğerlerinin (Bitcoin ve Litecoin gibi) kaç tane madeni paranın var olabileceği konusunda sert bir sınırı olmasıdır. Bu, Bitcoin’den çok daha düşük (ve daha uygun fiyatlı) olmasına rağmen devalüe edilme riskini taşıyan Dogecoin’in fiyatında önemli bir rol oynamaktadır.

Dogecoin de Bitcoin’den farklı bir algoritma ile geliştirilmiştir. Burada teknolojinin küçük ayrıntılarına girmeyecek olsak da, Dogecoin işlemlerinin diğer kripto para birimlerinden çok daha hızlı olduğunu söyleyebiliriz. Bu aynı zamanda Bitcoin madenciliği yapmak veya oluşturmak için kullanılan pahalı ekipmanın Dogecoin ağı için gerekli olmadığı ve bu da onu daha az güvenli hale getirebileceği anlamına geliyor.

Dogecoin Arka Planı: Kripto Para Biriminin Ötesine Geçmek 

Ocak 2014’te, lansmanından sadece birkaç ay sonra, Dogecommunity , Jamaikalı bobsled takımını Sochi Kış Olimpiyatları’na göndermek için bir sürü Dogecoin topladı. 27 milyon Dogecoin (o zamanlar yaklaşık 30.000 $ idi) kurucular tarafından herhangi bir teşvik veya promosyon olmadan bağışlandı.

Dogecoin topluluğu, eğlence amaçlı başlangıcından itibaren destekleyici bir grup olarak kendisini diğerlerinden ayırdı. Sadece Doge için değil, dünya çapındaki amaçları desteklemek için kripto para biriminin ötesine geçmeyi amaçladılar.

Mart ayında, kripto para biriminden kaynaklanan kar amacı gütmeyen Dogecoin Vakfı, Kenya’da bir kuyu inşa etmek ve finanse etmek için 11.000 dolar değerinde Dogecoin topladı . 

#Doge4Water 16.3 milyon Dogecoin topladı.

İşin püf noktası da bu: Dogecoin, özünde paradan daha fazlası olan bir kripto para birimidir. 

Kendini, finansı yöneten otoriteye ve merkezi kontrole isyan etmek için bir sembol olarak konumlandırmış görünüyor.

Elon Musk’ın Doge’a Olan Aşkı

Elon Musk, sosyal medya uygulaması Clubhouse’da “kader ironiyi sever” ve “en eğlenceli ve en ironik sonucun dogecoin’in para birimi haline gelmesi olacağını” söyledi.

Bu özel yorumun, Tesla kurucusunun piyasayı eğlendirdiği, birçoğunun meme tokenı ile ilgili memeler olduğu bir dizi tweet arasında geldiğini belirtmekte fayda var.

Musk’ın şaka coinine ilişkin alaylı yorumuna rağmen, Musk etkisi şaşırtıcıydı. Ocak 2021’in sonuna doğru başlayan Twitter maskaralıklarının zirvesinde, Dogecoin’in fiyatı %800’ün üzerinde arttı.

Dogecoin Kültürünün Merakı

Musk’ı bir kenara bırakırsak, Dogecoin’in ana cazibesi, finans yönünün ötesinde özelliklerinin olmasıdır. Bu, eklektik bir teknoloji meraklısı, dijital yerliler ve finans uzmanlarından oluşan bir grubu şaka ve kandırmaca yoluyla, hepsini bir arada tutan düzgün bir ironi yayı ile birleştiren bir olgudur.

Bu nedenle, şu anda sadece spekülatif bir varlık olsa da, bir meme olarak hayata başlayan kripto para birimi gerçekten değerli. Gerçek bir değişim ortamına dönüşmeye devam edip etmeyeceği veya oynaklığın Dogecoin için istikrarlı bir gelecek için çok büyük bir engel olup olmayacağı gelecekte belli olacak.

Ama şimdilik, bildiğimiz şey, Dogecoin’in kripto para birimi topluluğuna damgasını vurduğudur.

Özetle

Dogecoin, Jackson Palmer tarafından yaratılan bir meme olarak hayata başladı ve sadık bir hayran kitlesi ile hızla bir kripto para birimine dönüştü.
Dogecoin sayesinde Jamaikalı kızak takımı 2014’te Olimpiyatlara gitti ve Kenya’da kuraklık çeken bir köy temiz akan su ile bir kuyuya kavuştu.
Elon Musk ya kripto para biriminin kendisine ya da piyasada ne kadar iyi olduğuna dair ironiler bayılıyor.
Dogecoin bize kripto para biriminin sadece paradan daha fazlası olduğunu gösteriyor.

Analizler yalnızca yazarın görüşleridir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Oluşacak kayıp ya da kazançlardan kriptoyatirim.com veya yazar sorumlu değildir. Hiçbir yazı kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Başa dön tuşu