Haberler

Ethereum’dan (ETH) Sonra, Bu Kripto Para Birimi PoS’a Geçebilir!

Piyasa değerine göre dünyanın en büyük ikinci kripto para birimi olan Ethereum ( ETH ), ETH 2.0 ile Proof-of-Work (PoW) madencilik konsensüsünden Proof-Of-Stake’e (PoS) geçiyor. Büyük yükseltme kararı, blok zincirinde artan ölçeklenebilirlik sorunları ışığında alındı. Şimdi başka bir PoW kripto para birimi PoS’a geçmeyi düşünüyor.

ZCash ( ZEC ), gizlilik odaklı kripto para birimi, PoS’a taşınan bir sonraki dijital varlık olabilir. ZEC’i geliştiren Electric Coin Company (ECC) Salı günü bir blog yazısı yayınladı: “Zcash PoW’dan PoS’a geçmeli mi?” Blog yazısında, firma PoS konsensüsünün çeşitli yönlerinden ve ZEC’İN daha değerli olmasına nasıl yardımcı olabileceğinden bahsetti.

Firma, geçiş yapma kararının yalnızca topluluğun elinde olacağını açıkça belirtti, ancak PoS’nin blok zincirinin daha kullanışlı ve değerli olmasına yardımcı olacağına inanıyorlar.

ECC; “PoW’u tercih eden birçok kişi olsa da, PoS’un ZEC’i daha fazla insan için daha değerli kılacağına inanıyorum! Faydaları harikadır. Dezavantajlardan ve risklerden çok daha ağır basmaktadır. PoS’a geçiş, ZEC fiyatı üzerindeki aşağı yönlü baskıyı ortadan kaldırır ve ZEC için ek fayda sağlar.” dedi.

Bitcoin Madenciliği FUD Sonrası PoS Blok Zinciri Talebi

PoW algoritmasını kullanan Bitcoin madenciliği etrafındaki son FUD, PoS’a geçiş yapmak isteyen diğer blok zinciri ağlarında da rol oynadı. ECC, ortak algıya inanmadıklarını, ancak PoS’un daha düşük maliyetle çok daha iyi güvenlik ve performans sunduğuna inandıklarını belirtirken bunun nedenlerinden biri olduğunu belirtti.

ECC, PoS madenciliğinin madencilerin tüm madencilik gelirlerinin harcamaları azaltmaya gittiği PoW’a kıyasla ağda daha fazlasını yapmasına izin vereceğini iddia etti. PoS ile madenciler, stake edebilecekleri ve uzun vadeli yatırımcılar olabildikleri için satmak zorunda kalmayacaklar.

“PoW ile madenciler, maliyetlerini (elektrik ve ASIC’ler) ödemek için kazandıkları kripto paraları satmalıdır. Bu, ZEC fiyatı üzerinde sürekli aşağı yönlü bir baskı olduğu için elektrik ve ASIC’lerin fiyatı üzerinde eşleşen bir yukarı yönlü baskı olduğu anlamına gelir. PoS’ta staker’lar kazandıkları coinleri tutabilir ve uzun vadeli yatırımcı (“ZEC sahibi”) olabilirler. 

Analizler yalnızca yazarın görüşleridir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Oluşacak kayıp ya da kazançlardan kriptoyatirim.com veya yazar sorumlu değildir. Hiçbir yazı kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Başa dön tuşu