Kripto Paralar

Taraftar Tokenları Nelerdir?

Taraftar tokenları, sahiplerine kulüp kararları, ödüller, ürün tasarımları ve benzersiz deneyimler için oylama gibi hayranlarla ilgili çeşitli üyelik avantajlarına erişim sağlayan bir kripto para birimi biçimidir.

Taraftar tokenları, sahiplerinin kulüp kararları, ödüller, ürün tasarımları ve benzersiz deneyimler için oylama gibi hayranlarla ilgili çeşitli üyelik avantajlarına erişmesine izin veren kripto para birimleridir. Spor kulüpleri, müzik fan kulüpleri ve diğer kuruluşlar tarafından deneyimleri demokratikleştirmek ve organize etmek, kulüp liderliği oluşturmak ve daha fazlası için kullanılabilirler. 

NFT’lerin aksine, taraftar tokenları tamamen “değişebilir” veya değiştirilebilir. Bu, tıpkı itibari para veya nakit gibi, tokenların spor kulübü ürünleri, VIP deneyimleri ve daha fazlasıyla değiştirilebileceği anlamına gelir. Ek olarak, kulüp topluluğunu başka bir takım markalı fandom parçasıyla sıkılaştırmada önemli bir rol oynarlar.

Taraftar tokenları, Bitcoin veya Ethereum’un temel değer ilkeleri tarafından desteklenmeyen kripto para birimleridir. Değerlerini, taraftarların kulübe katılmaya ne kadar değer verdiğinden ve benzersiz faydalar elde etmelerinden alırlar.

Chiliz token, Manchester City Fan Token, AC Milan Fan Token, Juventus Fan Token ve daha fazlası gibi yeni tokenların patlamasına neden olan ilk ve en önemli fan tokenıdır. Bu para birimleri, blockchain alanındaki yeniliklerin yeni zirvelere ulaşması nedeniyle kripto için yepyeni bir kullanım durumudur.

Taraftar Tokenları Nasıl Çalışır? 

Hayranlar dijital tokenlar satın alabilir ve diğer kripto para birimleri gibi takas edebilir. Ticaret yaparken, bir hayran tokeninin fiyatı genellikle satıcı tarafından belirlenir. Ayrıca piyasa hareketine ve tokenin o sırada ne kadar popüler olduğuna göre değişebilir.

Kullanıcılar belirli bir sayıda taraftar tokenine eriştiklerinde, favori kulüpleriyle ilgili çeşitli konularda oy kullanma hakkı kazanırlar. Taraftarların oy verebileceği bu konular büyük ölçüde kulübe bağlıdır, ancak şunları içerebilir:

 • Bir kulübün ürün tasarımı
 • Tur otobüsü tasarımları
 • Biletler
 • Maç yerleri
 • MVP kategorileri

Bu avantajlar, taraftarların zaten destekledikleri kulübe daha fazla dahil olmalarını sağlar ve kulüp zamanla büyüdükçe taraftar tokenlarının değeri muhtemelen artacağı için ekstra bir gurur ve prestij düzeyi ekler.

Taraftar tokenları, kendini en çok adamış hayranlardan oluşan özel bir topluluk oluşturur. Hayranların heyecan verici bir oylama ve ödül sistemine katılmaları için yeni bir yol sunuyorlar. Ne kadar çok taraftar tokenine sahip olursanız, kulüp üzerinde o kadar fazla hakimiyetiniz olur ve takımınıza o kadar fazla sadakat gösterirsiniz.

Taraftar Tokenları Nasıl Alınır

Taraftarlar, Chiliz ağında bulunan fan tokenlarını elde etmek için bir kripto borsası yoluyla CHZ satın almalıdır. Bununla birlikte, Chiliz ve onların dışında var olan fan tokenları vardır.

Bu tokenlar bir takıma veya kulübe özeldir ve şifreli bir oylama ile üyelik hakları sahipliği defterine erişim sağlayan nadir dijital varlıklardır. CHZ tokenları, Socios.com’da farklı taraftar tokenlarını satın almak ve takas etmek için de kullanılabilir. Taraftar tokenları, CHZ’ye karşı kurum içi değişim ve ticaret platformları olan Chiliz.net’te takas edilebilir.

Bazı taraftar tokenları popüler merkezi borsalarda mevcuttur, ancak bazıları henüz listelenecek kadar büyük veya sertifikalı olmayabilir. Bu durumda, fan tokenları yalnızca PancakeSwap gibi merkezi olmayan borsalarda ( DEX ) alım satım veya takas için kullanılabilir. DEX’lerde fan tokenları ile ticaret yapmak için bir kripto para birimine ihtiyacınız vardır. 

Şu anda en büyük hayran tokeni Chiliz’i aşağıdaki gibi platformlardan satın alabilirsiniz: 

 • Binance
 • Coinbase Pro
 • Huobi Global
 • Bithumb
 • KuCoin
 • Chiliz

Taraftar Tokenı Nasıl Belirlenir

Taraftar tokenları genellikle taraftar kulüplerinin ve spor kulüplerinin bir parçası olarak kullanılmaktadır. Aynı finansal veya teknik sorunları çözmedikleri için Ethereum veya Chainlink gibi diğer kriptolardan farklıdırlar. Başka bir deyişle, daha eğlenceli, ödüle dayalı kripto paralardır.

İşte hem spor hem de müziğe yayılan birkaç taraftar jetonu:

 • KPOP Fan Token
 • Professional Fighters League Fan Token
 • Paris Saint-Germain Fan Token
 • FC Barcelona Fan Token
 • Galatasaray Fan Token

Chiliz Nedir?

Chiliz kendisini “spor ve eğlence için dünyanın önde gelen blockchain sağlayıcısı” olarak tanımlıyor.

Chiliz ( CHz ) bugüne kadarki en popüler fanı token platformdur ve kendi blockchaini vardır. Chiliz ayrıca taraftarların favori takımları ve kulüpleriyle etkileşim kurmaları için Socios.com platformunu geliştirmiştir.

CHZ, Chiliz ve Socios.com platformu için dijital para birimi olarak hizmet veren, Ethereum blok zinciri tarafından güvence altına alınan Chiliz ağındaki yerel ERC20 yardımcı program tokenıdır.

Chiliz, genellikle yeni bir kripto para birimi biçimi olan hayran tokeninin doğuşundan sorumludur. Taraftarlar Socios.com platformuna ulaştığında, kulüp ortakları bir Taraftar Token Teklifine (FTO) ev sahipliği yapar. (Taraftar token fiyatlarının sabitlendiği ve piyasaya ulaşmadan önce taraftarların kullanımına sunulduğu bir dönem)

Sahiplik, hayranlara mobil bir platformda oy kullanma olanağı sunar. Takım ve spor (veya müzik gibi diğer kategoriler) için bir tutkuyu paylaşan hayranlardan oluşan özel bir yakın çevre için bir bilet görevi görür. Bir hayran ne kadar çok token tutarsa, oylarında o kadar fazla güce sahip olur (daha yüksek bir hayran sıralamasıyla), sunulan en büyük VIP avantajlarına erişene kadar onları farklı ödül katmanlarında yukarı doğru hareket ettirir.

Futbol kulüpleri, özellikle futbol taraftar topluluğunun inanılmaz bir büyüme yaşadığı Asya’da, küresel hayran kitlelerini oluşturmaya devam etmek için taraftar etkileşim stratejilerinin bir parçası olarak Socios.com’u kullanmayı planlıyor. Socios.com, kulüpleri hayran kitlelerine bağlayarak dijital, güvenli, şeffaf ve tamamen gerçek taraftar deneyimine bağlı ek gelir akışları sağlamaktadır.

CHZ tokeni oldukça likittir ve Latin Amerika’daki Binance , Türk borsası Paribu , Huobi Global ve Mercado Bitcoin gibi bazı büyük borsalarda küresel olarak işlem görmektedir.

Taraftar Tokenları Almalı mıyım?

Kripto para birimi satın almak hala birçok kişi tarafından yüksek riskli bir yatırım olarak görülüyor. Kripto piyasasının zaten değişken olduğu biliniyor ve meme paraları, fiyatta sert dalgalanmalara en yatkın olanlardır. Bununla birlikte, büyük risk her zaman büyük ödül anlamına gelebilir, çünkü bazı fan tokenları, daha da popüler hale gelirlerse fiyatları fırlayabilir.

Herhangi bir yatırımda, ürünün sunduğu değeri ve çözümleri dikkatlice tartmak her zaman en iyisidir. Taraftar tokenları, spor kulüplerinin sağlayabileceği özel avantajlar için daha az yatırım ve daha çok kazanç sağlayabilir.

Analizler yalnızca yazarın görüşleridir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Oluşacak kayıp ya da kazançlardan kriptoyatirim.com veya yazar sorumlu değildir. Hiçbir yazı kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Başa dön tuşu