Kripto Paralar

Uniswap (UNI) Satın Almadan Önce Bilmeniz Gereken 7 Şey

Uniswap (UNI), 2021’in en çok konuşulan kripto para birimlerinden biridir. Şu anda 11 milyar doların üzerinde bir piyasa değeri ile ilk 20’nin içinde yer alıyor.

1. Uniswap Hem Bir Kripto Para Birimi Hem He Merkezi Olmayan Bir Borsadır

Uniswap hakkında bilgi edinmek, eşler arası ticaret sunan merkezi olmayan bir kripto para birimi borsası olan Uniswap ile başlar.

Coinbase gibi merkezi bir borsa, işlemleri izler ve kolaylaştırır. Ayrıca bir hesap için kayıt olmanız gerekir. Merkezi olmayan bir borsa farklıdır çünkü dahil olan hiçbir üçüncü taraf yoktur ve kayıt gerekmez. Uniswap’ın uygulamasına bir kripto cüzdanı bağlamanız yeterlidir ve ardından kripto para ticareti yapabilirsiniz.

Merkezi olmayan finans (DeFi) uygulamaları bu yıl biraz büyüdü. Ve Uniswap, işlem hacmine göre en büyük merkezi olmayan borsalar arasında yer alıyor.

Uniswap kripto para birimi bir yönetişim tokenıdır, bu da sahiplerinin Uniswap borsasında önerilen değişikliklere oy verebileceği anlamına gelir. Başarısı borsaya bağlıdır, çünkü eğer borsa daha popüler hale gelirse, büyük olasılıkla daha fazla insanın tokenı satın almak istemesine neden olacaktır.

2. Borsa Otomatik Bir Piyasa Yapıcı Olarak Çalışır

Uniswap borsası otomatik bir piyasa yapıcıdır. Bu, ticaret için çeşitli token çiftleri sunan bir tür merkezi olmayan borsadır. Fiyatlar matematiksel formüller kullanılarak belirlenir ve işlemler akıllı sözleşmeler kullanılarak gerçekleşir .

Bunun çalışması için borsada likidite havuzları vardır. Her likidite havuzunda bir çift kripto için fon bulunur. Kullanıcılar işlem yaptığında likidite havuzlarından yararlanır.

Diyelim ki Ethereum’unuzu (ETH) Dai (DAI) ile takas etmek istiyorsunuz. Uniswap’taki swap sayfasına gider ve bir kripto cüzdanı bağlarsınız. Ardından, takas etmek istediğiniz Ethereum miktarını girer ve almak istediğiniz kripto para birimi olarak Dai’yi seçersiniz.

Uniswap, Ethereum’unuz için size ödeyeceği Dai miktarını hemen hesaplayacaktır. İşlemi onaylarsanız, Uniswap size Ethereum/Dai havuzundan Dai’yi ödeyecektir. Gaz ücreti adı verilen ve her zaman Ethereum’da ödenen bir işlem ücreti de olacaktır.

3. Kullanıcılar Kriptolarını Uniswap’a Ödünç Verebilir

Likidite havuzlarında yeterli paraya sahip olmak için Uniswap, kendi kripto paralarını ödünç veren kullanıcıları ödüllendirir. Uniswap havuzlarından herhangi birine kripto para ödünç vermek için “Likidite ekle” seçeneğini seçebilirsiniz.

Likidite eklerken, havuza her iki kripto para biriminden de eşdeğer miktarda katkıda bulunmanız gerekir. Örneğin, Ethereum/Dai havuzunu seçerseniz, Ethereum ve Dai’yi ödünç vermeniz gerekir.

Katkınız karşılığında, Uniswap size bu likidite havuzu için gaz ücretlerinden bir pay ödeyecektir. Yukarıdaki örneğe devam edersek, biri Ethereum ve Dai ticareti yaptığında, gaz ücretlerinden bir pay alırsınız.

4. Ethereum Blok Zincirinde Çalışır

Uniswap, Ethereum’un blok zinciri teknolojisi üzerine inşa edildi . Bu yüzden Uniswap’taki kullanıcıların Ethereum ile gaz ücreti ödemesi gerekmektedir.

Sorun şu ki, Ethereum popülaritesi nedeniyle ağ tıkanıklığına sebep olabiliyor. Ethereum blok zincirinin işleyebileceğinden daha fazla işlem olduğu için gaz ücretlerinin artmasına neden oluyor ve işlem sürelerini uzatıyor.

Ayrıca, gaz ücretleri, işlem miktarına değil, işlem sırasındaki tıkanıklığa bağlıdır. Bu, yalnızca küçük bir miktarla işlem yapıyorsanız Uniswap’ı kötü bir seçim haline getirir. 50$’lık bir işlem için 30$’lık ücret ödemek mantıklı değil.

Ethereum, bir sonraki sürümü olan Ethereum 2.0’a doğru bir dizi güncellemeden geçiyor . Yükseltmeler, işlem sürelerini ve gaz ücretlerini önemli ölçüde azaltmayı hedefliyor. Ancak süreç muhtemelen 2022’ye kadar tamamlanmayacak. O zamana kadar Ethereum’un sorunları Uniswap’ı olumsuz etkileyecek.

Uniswap Borsasından Örnek Görsel

5. Rakiplerine İlham Veriyor

Merkeziyetsiz borsalar sadece Uniswap ile sınırlı değil. Benzer şekilde çalışan birkaç merkezi olmayan borsa var. İşte birkaç örnek:

  • PancakeSwap
  • SushiSwap
  • BurgerSwap
  • Curve
  • DODO

Diğer birçok borsanın sunduğu bir avantaj, şu anda Ethereum’dan çok daha düşük ücretlere sahip olan Binance Akıllı Zinciri üzerinde çalışıyor olmalarıdır. Özellikle PancakeSwap, Uniswap’a göre daha ucuz bir alternatif olarak başarıya ulaştı.

6. Uniswap Tokenını Satın Alabilir veya Takas (Swap) Edebilirsiniz

Uniswap’a yatırım yapmak istiyorsanız, bunu yapmanın birkaç yolu vardır. Birincisi, diğer kripto para birimleri gibi bir borsa aracılığıyla satın almaktır.

Coinbase, Gemini, Binance vb. borsalardan UNI alabilirsiniz.

Diğeri ise; Uniswap borsasında da işlem yapabilirsiniz. Bunu yapmak için önce başka bir kripto para birimi satın almanız ve bunu bir kripto cüzdanına aktarmanız gerekir. Uniswap uygulamasında cüzdanınızı bağlayıp ve ardından ticaretinizi yapabilirsiniz.

7. Yüksek Riskli Bir Yatırım

Uniswap satın almadan önce ilgili riskleri anladığınızdan emin olun. Kripto para birimleri değişkendir ve gelecekte yatırımınızın değersiz hale gelme olasılığı vardır. En büyük potansiyel sorunlardan biri, düzenleyicilerin DeFi’yi bir bütün olarak çökertmeye çalışması ve bu da Uniswap’ı olumsuz yönde etkileyebilir.

Riski hesaba katsak bile, Uniswap’ı bir yatırım olarak sevmek için nedenler var. Bu yazının yazıldığı sırada merkezi olmayan borsalar arasında %63,8 pazar payına sahip olduğu için rekabette lider konumdadır. Ve bu duruma Ethereum’un sorunları sebep olmaktadır. Ethereum 2.0 başarılı olursa, Uniswap daha önce yüksek ücretler yüzünden kaybettiği kullanıcıları tekrardan kendine çekebilir.

DeFi’nin gelecek olduğunu düşünenler için Uniswap, kripto para birimi yatırımı olarak mantıklı. Satın alırsanız, ödül kazanmak için onu bir likidite havuzuna da ödünç verebileceğinizi unutmayın.

Analizler yalnızca yazarın görüşleridir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Oluşacak kayıp ya da kazançlardan kriptoyatirim.com veya yazar sorumlu değildir. Hiçbir yazı kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Başa dön tuşu